Under sommaren har vår Friskvårdgrupp med Astrid Frölén i spetsen ordnat två Friluftsdagar. I juni träffades vi vid Storsjöns Camping i Skog med klurig Tipsrunda och gott fika innan vi överraskades av ösregn, som gjorde det omöjligt med övriga aktiviteter.
I augusti hade vi bättre tur när vi träffades vid Mäjasjöns Fäbodar i Ullånger i vacker miljö och strålande sol. Här fick vi gnugga geniknölarna för att kunna svara på de kluriga miljöfrågorna, som dagens tipsrunda handlade om.
Vi bjöds därefter på välsmakande kolbullar, som är en gammal välkänd norrländsk maträtt. Nu fortsätter föreningens medlemmar med inomhusboule, bowling och gymträning om man inte promenerar och cyklar och när snön kommer blir det spark- och skidåkning.
Astrid ger oss tips på rörelser, och låter oss tillsammans utöva dessa på våra månadsmöten.
Utöver detta har vi ett digert reseprogram och nu närmast åker vi till Stockholm och ser Evita på Göta Lejon och besöker även ABBA-museét. I januari blir det Mittrevynsom får besök.
Britt-Marie Nordlöf
SPF Skogsliljan-Höga Kusten