Vid sitt besök i Lidköping besökte Barbro Westerholm, där SPF Lidköping arrangerade ett lunchseminarium med bland annat föreningens ordförande Karl-Evert Andersson, lokala politiker och representanter från distriktsstyrelsen.
Äldrepolitiska frågor som ligger Barbro Westerholm varmt om hjärtat diskuterades. Hon konstaterade att det finns platser i vård- och omsorgsboenden i en del kommuner och i andra kommuner har platserna inte fyllts, ett problem som borde lösas.
Hon har under sin rundresa i landet konstaterat att handikappanpassade ingångar kan vara livsfarliga att använda, vilket tyder på att byggare lider brist på kunskap.
Hon redogjorde också för hur invandrare bidrar till skatt och välfärd efter de initiala kostnader som uppstår vid ankomsten och hon konstaterade att främst kvinnor går ner i arbetstid för att vårda anhöriga, något som i slutändan påverkar pensionen.
Efter lunchtimmen åkte Barbro Westerholm vidare till nästa träff i Skaraborg.
Text och bild: BIRGIT HANSEN