SPF Sydporten, Hörnefors. Drygt 30 personer har besökt Fjällräven Center i Örnsköldsvik för att titta på hockeymatch mellan MODO Hockey-AIK. Förhoppningen var naturligtvis MODO-vinst. Tyvärr var MODO chanslösa. Trots 41 skott mot mål lyckades MODO bara peta in ett mål. AIK vann med 5-1.Bara att få uppleva stämningen i sporthallen med 7 223 personer var en upplevelse för en del, som tidigare saknat erfarenhet av hockey.
Före matchen intogs helgbuffé med förrätt, varmrätt och dessert i en avstressad miljö. Den varma bussen rattades säkert av Gustaf-Adolf Andersson. Under bussresan berättade Uno Höök om ishockeyklubben MODO Hockey från Örnsköldsvik, som startade 1938 som ishockeysektion i den 1921 bildade Alfredshems IK.
Resenärerna, varav fyra tidigare Alfredshemsbor, såg till att stämningen förblev glad och positiv trots MODO-förlust och kallt väder.