Så var det dags för vårens teaterresa. En välfylld buss med 50 glada seniorer på väg mot Stockholm och vårens teater. Det vi skulle se var La Cage Aux Folles. Vi var alla i spänd förväntan.
Huvudrollerna hade i denna föreställning Loa Falkman och Sven Nordin. Sven Nordin som George var i stort sett inne på scenen hela tiden. I pausen var vi tvungna att titta efter i programmet om det över huvudtaget fanns några kvinnliga skådespelare och det fanns hela fyra st. Det fanns inte någon kvinna i baletten utan bara män eller ska vi säga killar. Per Andersson var också med och det blev många och högljudda skratt när han var inne på scenen.
En fantastisk upplevelse av en föreställning som egentligen har ett problem i botten som finns ännu idag. Efter föreställningen var det en mycket belåten skara seniorer från Köping som återvända sent på natten till hemorten.
Inga-Britt Lövelius