Landet runt | SPF Västmanland

Jazz hos Köpingshus

SPF Västmanland
Publicerad 2012-09-20

Så var det dags för årets första möte. Det var ungefär 150 seniorer som kom till upptaktsmötet på Folkets Hus  den 6 september.

Dagens gäst var Rolf Carvenius från Jazzens museum i Strömsholm. Han började med Wild cat blues. Det var inte bara musik denna eftermiddag utan Rolf berättade en del historier mellan de olika låtarna. Han fortsatte med  Creol love call och  flera andra kända melodier.  Göte Wilhelmsson och Charlie Norman som var goda vänner och spelade tillsammans ibland alltid fick önskan om att spela Stardust och då kom de på att de  bara skulle spela de två första och två sista takterna som vi också fick höra, men sen spelade Rolf hela Stardust denna eftermiddag.

Den klarinett som han spelade på hade en gång i tiden tillhört Arne Domnerus. Det finns en del instrument på Jazzens museum som har tillhört Arne Domnerus.

Så var det dags för lottdragning innan vi åter gick hem efter en trevlig eftermiddag.

Inga-Britt Lövelius

SPF Västmanland
Publicerad 2012-09-20

Kontakta Redaktionen

Tidningen Senioren
Besöksadress: Hantverkargatan 25 B, 6 tr Stockholm
Postadress: Box 22574 104 22 Stockholm

Frågor om webbplatsen: webben@senioren.se

Senioren är

en medlemstidning för SPF Seniorerna.
Chefredaktör och ansvarig utgivare är Kristina Adolfsson.
©2023 Senioren - När insidan räknas