Upptäck en okänd pärla på Spaniens västkust. Här besöker vi Guggenheim, vandrar på pilgrimsleden, äter som infödda och fördjupar oss i historia och matkultur. En riktig livsnjutarresa!
Ur programmet
- Vi besöker baskernas sommarstad nummer ett, Castro Urdiales, och äter en härlig fiskmiddag i en hamntaverna.
- Vi följer pilgrimsleden i 5-7 kilometer längs en vacker och vild kuststräcka av Biscayabukten. Vid ett stopp i Muskiz får vi uppleva järnsmide med hjälp av vattenkraft. Vi tar färjan till Santona, där spanjorernas kulinariska höjdpunkt, konserverad fisk, prepareras på traditionellt vis.
- Hans visar oss sin hemstad Santander och vi vandrar längs kusten med god picknicklunch. Vi besöker nunnorna vid Santa Claraordern som har specialiserat sig på söta kakor och sötsaker. Vi provsmakar exklusiva läckerheter innan vi vandrar till den vackra Langrestranden och äter picknick invid Latas fina kyrka. Fin middag på fantastiska konstmuseet Centro Botin i Santander.
- Vi besöker småskaliga och ekologiska jordbruk där det produceras grönsaker och ost av högsta klass. Självklart provsmakar vi. Därefter upptäcker vi mer av Santander på egen hand.
- Guggenheimmuseet i Bilbao är ett arkitektoniskt mästerverk – här finns fantastiska storslagna verk av Louise Bourgeois, Jeff Koons, Mark Rothko med flera. En värdig avslutning på en resa där vi behagat kropp, själ och våra sinnen.
Resfakta
Datum: 29 maj-4 juni 2024
Pris för medlemmar: 24 950 kr
Enkelrumstillägg: 4 000 kr
Flyg från: Arlanda
I priset ingår:
- Flyg & all transfer
- Del i dubbelrum
- Frukost, 5 luncher med dryck, 5 middagar med dryck
- Alla utflykter och inträden enligt program
- Lätta vandringar dag 2-6
- Svensk reseledare Hans Equinoa
Bokning

Läs mer och boka här eller Ring Reseskaparna 08-94 40 40.