Ekonomi & juridik | Juristen

Kan ena dottern få ärva mer?

Publicerad 2014-03-12

Fråga: Vi har en fråga angående arvsrätten till våra två döttrar. Den yngre dottern och hennes man är välutbildade akademiker med goda inkomster, och stor förmögenhet. Den äldre dottern har försummat sin utbildning och hennes man har gymnasieutbildning. Dottern är sedan flera år utan arbete och lär inte kunna skaffa ett, under rådande omständigheter. Deras inkomster är knappa och täcker inte utgifterna (utan vår hjälp). Förmögenheten är lika med noll. Går det att på något sätt utjämna dessa stora skillnader med fördelningen av arvet?

Rättvist arv

Svar: Ni kan genom testamente förordna att den dottern som är mindre bemedlad ska erhålla en större del av kvarlåtenskapen efter er bortgång. Däremot går det inte att genom testamente förfoga över barnens laglott. Laglotten utgör hälften av arvslotten. Således kan ni testamentera 75 procent till den mindre bemedlade dottern. Resterande 25 procent har den andra dottern rätt till enligt lag.

Birgitta W Sabelström

#7
senioren-nr-7
Ur senaste Senioren
  • Melodikryssets Annika Jankell i stor intervju
  • Stölder i hemtjänsten - hur stort är mörkertalet?
  • Din pension: Har det lönat sig att arbeta?
  • Intervju med Svenska Akademins nya ständiga sekreterare Ingrid Carlberg
  • Som alltid: Sofia Åhmans träning, Michail Tonkonogis övningar, Björn Bragées krönika och Malena Ivarsson svarar på frågor.