S lovar satsning på äldreomsorg
Malin Ragnegård och Mikael Damberg.
Nyheter | Politik

S lovar satsning på äldreomsorg

Två miljarder kronor till fler anställda i äldreomsorgen och återställt högkostnadsskydd för mediciner. Det föreslår Socialdemokraterna i sin skuggbudget.

Jan Arleij
Publicerad 2025-10-03

Den riktade satsningen till äldreomsorgen kan räcka till 4 000 fler medarbetare runtom i Sverige, enligt S.

– Det skulle innebära fler kollegor i hemtjänsten och på äldreboenden, men också bättre arbetsvillkor för dem som jobbar, sa partiets ekonomiskpolitiske talesperson Mikael Damberg på en pressträff på torsdagen (2/10).

Ytterligare två miljarder kronor lägger man på billigare mediciner. S väljer därmed att gå emot regeringens hårt kritiserade höjning av högkostnadsskyddet på läkemedel.

– Vi avsätter också pengar för att pensionärer med små marginaler inte ska behöva avstå från sina vaccin, fortsatte Mikael Damberg.

– Vi vill därför påbörja en bältrosvaccinering av de mest utsatta äldre. För det avsätter vi 150 miljoner kronor i vårt förslag till budget.

Utbilda mer

Partiet vill också permanenta och utveckla äldreomsorgslyftet, som innebär att personal kan utbilda sig på arbetstid. Språkkrav och språkträning kan därmed realiseras, menar man.

Ett förslag att jämföra med regeringens besked nyligen om förlängt äldreomsorgslyft till 2027 och ökade anslag till ett utvidgat program för kurser i svenska språket, ledarskapsutbildningar och kompetens om våld mot äldre samt äldre hbtqi-personers särskilda behov.

Inflationen

Ytterligare en tung post i skuggbudgeten är beskedet att statsbidragen till kommuner och regioner ska räknas upp med inflationen.

Med på Mikael Dambergs pressträff var Kommunals ordförande Malin Ragnegård.

– Äldreomsorgen har tillåtits förfalla. Det är dags att vända utvecklingen och det måste starta nu, betonade hon.

Mot ensamhet

Med i skuggbudgeten fanns också ett löfte om mer pengar till civilsamhället för att bryta den ofrivilliga ensamheten bland äldre.

– Det behövs fler gemensamma mötesplatser i samhället. Ideella organisationer och då inte minst pensionärsorganisationer och studieförbund spelar stor roll för att bryta ensamheten. Därför avsätter vi i vår budget 50 miljoner kronor till civilsamhället till åtgärder för att bryta ofrivillig ensamhet, sa Mikael Damberg som avslutade med att kalla de samlade åtgärderna i skuggbudgeten för ”en storsatsning på äldreomsorg och pensionärer”.

– När man har gjort sin plikt har man också rätt att åldras i trygghet och med respekt

Jan Arleij
Publicerad 2025-10-03

Kontakta Redaktionen

Tidningen Senioren
Besöksadress: Hornsgatan 172, Stockholm
Postadress: Box 38063 100 64 Stockholm

Frågor om webbplatsen: webben@senioren.se

Senioren är

en medlemstidning för SPF Seniorerna.
Chefredaktör och ansvarig utgivare är Kristina Adolfsson.
©2025 Senioren - När insidan räknas