Det krävs för att klara äldres boende
Foto: Getty Images
Nyheter | Bråttom

Det krävs för att klara äldres boende

Antalet personer över 65 år i Stockholmsregionen ökar med omkring 88 000 varje decennium fram till 2055. Frågan är var de ska bo.

Jan Arleij
Publicerad 2026-02-10

SPF Seniorerna lyfter bostadsfrågan som en av de tre viktigaste i valrörelsen.

Bra kunskap och goda argument kan man hitta i Region Stockholms nya rapport ”Bo bra hela livet – utmaningar och möjligheter med äldres boende i Stockholmsregionen” som publicerades i förra veckan (5/2).

I den gedigna 56-sidiga rapporten – länge efterfrågad av seniorföreningar i Stockholm – redovisas vilka åtgärder som behövs för att möta Stockholmskommunernas behov av fler bostäder som är tillgängliga och anpassade för äldre när funktionsförmågorna förändras.

Stora behov

50 procent av länets kommuner bedömer att det är underskott på seniorbostäder i den egna kommunen.

Dölj faktaruta

Regionens växande andel äldre kommer att påverka bostadsförsörjningen i området på ett genomgripande sätt, menar rapporten i sin analys.

Men ett positivt utfall förutsätter samarbete mellan många parter.

– Genom att kombinera anpassningar i det befintliga beståndet, nyproduktion och stärkta samverkansformer mellan kommunernas planeringsorgan och socialtjänst, regionen, fastighetsägare, mäklare och statliga aktörer kan fler äldre ges förutsättningar att bo på ett sätt som är anpassat till förändrade behov, skriver rapportförfattarna.

Fråga seniorerna

När rapporten presenterades fanns SPF Seniorernas samhällspolitiske chef Martin Engman på plats tillsammans med byggstrategen Oscar Lavelid från Stockholms stad och Kerstin Kärnekull, arkitekt och redaktör för ”Bo tillsammans”.

– Kommunerna har en viktig uppgift att inventera äldres behov av bostäder och bostäders tillgänglighet. Med det som underlag kan befintliga flerbostadshus uppdateras med hiss, ramper och gemensamhetslokaler, poängterade Martin Engman och kompletterade med en uppmaning till alla inblandade:

– Lyssna till seniorer och ta med seniorer i samhällsplaneringen!

Finansiering

Ett av många förslag i rapporten vänder sig till regeringen och riksdag.

– Staten bör säkerställa en långsiktig och förutsägbar styrning och finansiering som ger kommunerna och marknaden stabila planeringsförutsättningar.

Det kan regeringen göra

För att kommuner och fastighetsägare ska kunna planera hållbart krävs nationella ramar som är tydliga över tid.

Staten kan bidra genom att:

  • Återinföra stöd till bostäder för äldre, inklusive hissprogram och investeringsstöd för tillgänglighetsanpassning.
  • Underlätta utvecklingen av fler bostads- och boendeformer, exempelvis mellanboenden, moderna trygghetsboenden och andra koncept så som kollektivboenden och delningsboenden som äldre efterfrågar.

(Ur rapporten som du hittar här.)

Dölj faktaruta

Jan Arleij
Publicerad 2026-02-10

Kontakta Redaktionen

Tidningen Senioren
Besöksadress: Hornsgatan 172, Stockholm
Postadress: Box 38063 100 64 Stockholm

Frågor om webbplatsen: webben@senioren.se

Senioren är

en medlemstidning för SPF Seniorerna.
Chefredaktör och ansvarig utgivare är Kristina Adolfsson.
©2026 Senioren - När insidan räknas
Byggd med av WonderFour