Funderar du på att köpa sommarstuga? Eller på att tjäna en slant genom att hyra ut den du redan har? Här tipsar Seniorens ekonomiexpert Annika Creutzer om vad du kan tänka på.
Allt fler äldre byter villan mot en lägenhet och kompletterar med ett fritidshus. Andra överlåter det krävande släktstället till nästa generation och söker ett eget, lugnare fritidsboende. Vad än anledningen är, allt fler äldre kommer på visningarna av fritidshus.
En sak är i alla fall säker, den kalkyl som mäklaren presenterar håller sällan. Gör därför alltid en egen noggrann kalkyl och räkna både på kronor och på arbetstimmar. För fritidshuset har egentligen två pris: ett ekonomiskt och ett i form av eget arbete. Och med åren kan det vara skönt att ha råd att leja bort de tyngre sysslorna.
Läget. Hur ofta och lätt är det att åka och kolla huset? Blir det dyra resor? Är det svårt att ta sig dit på vintern? Finns det andra människor i närheten som kan hålla koll och höra av sig om stormen ställer till skador? Ö-liv är lockande men kostsamt. En renovering blir genast betydligt dyrare när materialet ska forslas ut och hantverkare måste båtpendla.
Renoveringsbehov. Det är alltid kul att sätta sin egen prägel på ett fritidshus men det gäller att inte ta på sig för mycket jobb. Gör en noggrann bedömning av allt som måste göras, vad som kan lejas bort och vad som ställer krav på regelbundet underhåll. En noggrann besiktning före köp är en bra investering.
Trädgård. Bär och frukt från egna odlingar smakar extra gott. Den stora gräsmattan inbjuder till lek och långbord. Men stor trädgård kan också betyda mycket arbete och tillsyn. Krävs det regelbunden klippning och vattning får inte fritidshuset ligga alltför långt bort.
Vatten och avlopp. I dag ställs allt högre krav på miljövänligt avlopp. Saknas det kan det innebära stora kostnader för ett eget reningsverk. Ska ett gammalt hus rivas och ersättas kan det krävas att även vatten och avlopp moderniseras. På Avloppsguiden, avloppsguiden.se, finns mer information.
Det kan också vara bekvämt med diskmaskin och tvättmaskin. Hur är tillgången på vatten när sommaren är som hetast? Går det att koppla på maskinerna på befintligt avlopp eller krävs bättre rör och rening?
Sophämtning. Det viktigaste är att det finns sophämtning vid huset. Men räkna med att den kan vara minst lika dyr som i staden även om det bara är hämtning under några veckor. Det är ett sätt för kommuner med många fritidshus att täcka sina kostnader.
Försäkring. En fritidshusförsäkring är något annat än en hemförsäkring. Läs noga igenom villkoren och se vad som krävs av husägaren. Ett bra skydd mot små, objudna djur är nödvändigt. Dessutom kan naturen ställa till fler problem med snö, frusna ledningar och stormskador.
Samfällighet. Med fritidshuset följer ofta andelar i olika samfälligheter för bland annat vägar och bryggor. Är det exempelvis muddring och utbyggnad av föreningens hamn på gång är det bara att acceptera och betala om föreningsstämman beslutat så. En kontakt före köp kan vara ett tips. Hos Lantmäteriet, lantmateriet.se, finns register över samfälligheter.
Servitut. Om en fastighet har rätt att utnyttja en annan fastighet kallas det servitut. Ett positivt sådant är om du har rätt att nyttja exempelvis en brygga som ligger vid någon annans tomt. Men det kan också vara att andra har rätt att nyttja delar av din tomt. Ha koll på vilka servitut som kan följa med fastigheten. De ska vara registrerade hos Lantmäteriet, lantmateriet.se.
Tjäna pengar på ditt fritidshus
Har du redan ett fritidshus kan det bli en källa till inkomster. Som pensionär, utan fasta semesterveckor, kan vara värt att avstå från fritidshuset några veckor. Särskilt de mest eftertraktade under sommaren.
Titta gärna på uthyrningssajter för att få en bild av vad ett motsvarande hus i liknande område kan ge i veckohyra.
Uthyrningsinkomsterna ska beskattas men schablonavdragen är stora, 20 procent av inkomsten plus 40 000 kronor.
Ett exempel: Fritidshuset hyrs ut för 60 000 kronor under ett år. 20 procent blir 12 000 kronor, plus 40 000, vilket ger ett sammantaget avdrag på 52 000 kronor. Kvar är 8 000 kronor som beskattas med 30 procent. Skatten blir då 2 400 kronor. Resterande 57 600 kronor kan sedan gå till driftskostnader och underhåll av huset.
Det är viktigt att komma ihåg att deklarera uthyrningen. Skatteverket gör återkommande kontroller av uthyrningsförmedlingar.



