Får inte äldreboende – anhöriga frustrerade
Förra året fick drygt 600 av omkring 3 600 personer avslag på sin ansökan om att flytta till ett vård- och omsorgsboende eller ett servicehus inom Stockholms stad. Foto: Getty Images
Boende | Nyheter | otydliga krav

Får inte äldreboende – anhöriga frustrerade

För äldre med stora omsorgsbehov kan vägen till ett äldreboende vara lång. För forskare beskriver anhöriga oro och frustration när ansökningar avslås utan att det är tydligt vad som krävs för att få en plats.

Moa Beckman
Publicerad 2026-08-19

Många anhöriga upplever att det är svårt att få plats på äldreboende i Stockholms län och att det är otydligt vad som krävs för att få en ansökan beviljad. Det framgår av den pågående forskning som görs av Petra Ulmanen, universitetslektor i socialt arbete vid Stockholms universitet, vilken Dagens Nyheter har rapporterat om.
Ulmanen har djupintervjuat 56 anhöriga till äldre med omfattande vård- och omsorgsbehov. Många anhöriga beskriver en stark oro när ansökan om äldreboende avslås.
–  Det kan ju vara en fråga på liv och död, säger Ulmanen till Dagens Nyheter.

600 avslag

Förra året fick drygt 600 av omkring 3 600 personer avslag på sin ansökan om att flytta till ett vård- och omsorgsboende eller ett servicehus inom Stockholms stad.
Petra Ulmanen menar att kraven för att få en plats på äldreboende har skärpts. Enligt henne behöver äldre i dag ha betydligt mer omfattande vård- och omsorgsbehov än tidigare för att beviljas en plats.

Upprepade sjukhusbesök

Forskaren och socionomen Sara Wittzell, vid Stockholms universitet, undersöker hur minskningen av platser på särskilda boenden påverkat äldre och deras anhöriga. Även Wittzell säger till DN att det kan vara svårt att förstå både varför man får avslag och vad som krävs för att få en plats.
I några av de fall som Wittzell följt, har situationen behövt bli akut innan den äldre fått en plats. Det har bland annat handlat om upprepade sjukhusbesök.

Risken med hemtjänst

Ulmanen berättar för DN att för äldre vars hälsa snabbt kan förändras, kan det innebära en risk att många olika personer från hemtjänsten ansvarar för omsorgen. På ett äldreboende finns enligt Ulmanen en större kontinuitet i personalen, vilket kan göra det lättare att fånga upp förändringar hos den äldre.
– Ju fler personer som är inblandade i omsorgen desto större risk är det att saker faller mellan stolarna, säger hon till tidningen.

Moa Beckman
Publicerad 2026-08-19