Stor majoritet: Orättvist låg pension efter långt arbetsliv
Foto: Getty Images
Nyheter | Pensioner

Stor majoritet: Orättvist låg pension efter långt arbetsliv

En majoritet av befolkningen vill se en större skillnad i pension mellan de som jobbat hela livet och de som inte arbetat alls. Det visar en ny undersökningen från SPF Seniorerna.

Jan Arleij
Publicerad 2026-03-04

– En undersköterska som har arbetat ett långt arbetsliv ska kunna leva på sin allmänna pension, säger SPF Seniorernas förbundsordförande Maria Larsson i en kommentar.

Det är det så kallade respektavståndet som anger hur mycket det lönar sig i pensionskuvertet att ha jobbat ett helt arbetsliv jämfört med att inte ha lönearbetat alls.

I den nya undersökningen framgår att stödet är starkast för det största avståndet.

Endast 13 procent av de tillfrågade vill inte se något respektavstånd alls.

Brett stöd

– Det här visar att det finns ett brett folkligt stöd för att det ska löna sig att ha arbetat. Har man ett långt arbetsliv bakom sig så ska man kunna förvänta sig att det syns på pensionen, och så är det uppenbarligen inte i dag, säger Maria Larsson.

Frågan om det orimliga i att kanske 40 års arbete inte ger mer i pension än ett liv utan att man har lönearbetat alls är inte ny.

Ny aktualitet

Diskussionen har inte handlat om att grundskyddet i form av garantipension och bostadstillägg skulle vara för högt, utan om att inkomstpensionen är för dålig i förhållande till grundskyddet.

Debatten har fått ny aktualitet efter de senaste årens förändringar i pensionssystemet.

Respektavståndet har nämligen minskat, bland annat på grund av höjningar i grundskyddet. Främst är det garantipensionen som tagit steg uppåt.

För att kompensera för det tappade respektavståndet infördes 2021 det så kallade inkomstpensionstillägget, riktat till personer med låga inkomstgrundade pensioner men med långa arbetsliv.

Maria Larsson.

Summa summarum – man behöver ha en väldigt hög inkomst om det ska gå att säga att det ger en rättvis utdelning i den allmänna pensionen, menar kritikerna.

– En undersköterska som har arbetat ett långt arbetsliv ska kunna leva på sin allmänna pension. Att inte få utdelning av ett långt arbetsliv riskerar ge svagare incitament för arbete och minska tilliten till hela pensionssystemet. Så jag tycker att det här är mycket allvarligt, säger Maria Larsson.

Så stor skillnad vill man se

Så här svarade de tillfrågade om hur stort respektavståndet bör vara mellan de som arbetat ett helt arbetsliv och de som inte har arbetat alls:

• Lika hög pension: 13 procent
• 5-10 procent mer per månad: 8 procent
• 11-20 procent mer per månad: 16 procent
• 21-30 procent mer per månad: 15 procent
• 31 procent eller mer per månad: 21 procent
• Vet inte/vill inte svara: 27 procent

Källa: SPF Seniorerna

Dölj faktaruta
Jan Arleij
Publicerad 2026-03-04

Kontakta Redaktionen

Tidningen Senioren
Besöksadress: Hornsgatan 172, Stockholm
Postadress: Box 38063 100 64 Stockholm

Frågor om webbplatsen: webben@senioren.se

Senioren är

en medlemstidning för SPF Seniorerna.
Chefredaktör och ansvarig utgivare är Kristina Adolfsson.
©2026 Senioren - När insidan räknas
Byggd med av WonderFour