SPF Seniorerna ska verka för att legalisera dödshjälp. Det beslutade förbundets kongress under måndagen.
Två av motionerna till årets kongress berörde frågan om rätten till dödshjälp, och efterfrågade en mer aktiv hållning från förbundet. Förbundsstyrelsen föreslog avslag på båda motionerna till förmån för tidigare linje om att verka för en parlamentariskt sammansatt utredning kring självvalt livsslut.
Förbundets 2:e vice ordförande Nils Ingmar Thorell hade dock reserverat sig mot att avslå den motion som föreslog en utredning med syfte att legalisera dödshjälp.
– Vi är för passiva i det här landet, sa han i talarstolen och uppmanade kongressen att gå emot Förbundsstyrelsen.
Förslaget gick till omröstning, och med 57 röster mot 54 vann motionen. Sex ledamöter avstod från att rösta.
Beslutet innebär att det vårdprogram som kongressen strax innan hade beslutat om därmed måste skrivas om. Den nya skrivningen blir nu istället att förbundet ”ställer sig bakom önskemål om utredning med syfte att legalisera dödshjälp i lämplig form och framför detta till riksdag och regering”.