Det är lätt att känna sig uppgiven när man matas med mörka nyheter dagligen. Men Ulf Lindén i Falköping tycker att man måste hålla fast vid visioner om en bättre framtid. För en dag kan de bli verklighet – bara man fortsätter att kämpa.
Det är valår i år som alla vet. Ulf Lindén, ombudsman i SPF Seniorerna Skaraborgsdistriktets styrelse, gjorde i ordning en enkät som han skickade ut till 7 000 medlemmar i distriktet.
– Jag ville se lite hur landet låg därute. Vilka frågor man tyckte var viktiga inför valet och vad man pratade om, säger han.
Runt 400 svar fick han in, vilket han tyckte var ganska bra.
En sak som slog honom när han läste igenom alla svar var att ungefär en tredjedel av alla som svarat skrev att de faktiskt inte såg fram emot att bli äldre.
– Det tyckte jag kändes ganska deppigt. Att så många tycker att det känns så mörkt att man inte har någon framtidstro. Och jag kände att jag ville göra något, inte bara konstatera att det var så här det såg ut.
Hittade på artikel
Så han skrev en påhittad artikel, en fiktiv berättelse om hur livet skulle kunna te sig år 2035 om de frågor som SPF Seniorerna kämpar för nu går i uppfyllelse:
Året är alltså 2035. Sverige har förändrats. Inte över en natt, men målmedvetet. I kommuner och regioner runt om i landet har äldrefrågor gått från att vara ett särintresse till att bli en självklar del av samhällsbygget.
Så inleds texten där läsaren sedan får möta två pensionärer som lever mitt i den nya verkligheten – Ingrid som bor på ett trygghetsboende med ljusa gemensamhetslokaler där kaffet puttrar medan ett stickkafé pågår, och Lars, pensionerad ingenjör som numera är mentor i ett kommunalt program och jobbar några timmar i veckan med det.
Ett drömscenario med andra ord. Ett samhälle där äldre syns och där deras kompetens också tas tillvara. Och där den som inte längre vill bo ensam kan få flytta in i ett trevligt boende och umgås med andra.
– Jag arbetade själv inom kommunen för ett tiotal år sedan och jag ser ju att en del av de frågor vi jobbade med då genomförs nu. Det gäller att jobba långsiktigt och inte ge upp sina visioner. Vi måste bort från ”ego-tänket” och inte bara tänka vad som gagnar oss själva just här och nu. Mer tänka vilket samhälle vi vill ha och sedan sträva mot det. Det kommer att gagna även de som kommer efter oss.
Ledde till diskussion
Fler och fler läste Ulfs text och tyckte att den var bra och hoppingivande. Att de kände sig lite gladare efter att ha läst den. De började diskutera hur de skulle kunna använda sig av materialet.
– Vi har nu tagit fram en studieplan och det planeras för studiecirklar i samarbete med Vuxenskolan. Jag tror inte det ska vara mer än 8–10 personer i grupperna om det ska bli bra samtal. Vi har också tagit fram samtalskort med olika ämnen man kan diskutera. Som hur man vill bo i framtiden, vad trygghet innebär och sådana saker, säger Ulf Lindén.

Utgå från gruppen!
En sak man måste ha i åtanke, menar Ulf, är att tillvaron kan se väldigt olika ut för olika individer. Därför måste samtalen alltid utgå ifrån gruppen och inte vara alltför mallade. Huvudsyftet är att få i gång bra diskussioner och ett samtal där idéer får flöda.
– Det är bara att se på vårt eget närområde och hur olika det kan vara i olika kommuner. Här i Falköping tar kommunen inga initiativ för att driva på utvecklingen av seniorboenden. Vi i SPF Seniorerna har drivit på, främst genom vår distriktsordförande Christer Eliasson. Vi har haft informationsmöte med ett hundratal intresserade. Det har lett till att ett privat företag nu planerar för att bygga om delar av vårt gamla sjukhus till bra lägenheter. Det blir ett till informationsmöte om det snart. Nu är alla pensionärsorganisationer med i arbetet. Det hade inte hänt utan vårt engagemang.
Vinn-vinn
Effekten av att det finns bra seniorboenden tillgängliga blir också att de
bostäder som seniorerna flyttar ifrån blir tillgängliga för till exempel barnfamiljer. Det blir med andra ord en vinn-vinn-situation. Inte minst för kommunen som på så sätt kan få in yngre utan att behöva bygga nytt, menar Ulf.
– I stället för att folk ska bo ensamma och inte orka med sina hus som långsamt förfaller. Men det måste ju finnas attraktiva boenden för dem att flytta till om det ska hända något.
Det finns många ämnen att diskutera och huvudsaken är att vi gör just det, tycker Ulf. Att vi gör något som förhoppningsvis kan föra saker framåt.
– En del av oss har ju varit med i demonstrationer tidigare i livet, stått med plakat och skrikit. Varför gör vi inte det nu? Varför sitter vi bara snällt och väntar på att kommunen ska komma med något?
Startat testgrupp
Eva Frödeberg har tillsammans med Annika Månsson och Viveka Ternström från SPF Seniorerna Vallebygden startat en testgrupp som använder studiematerialet kring framtidsvisionerna och också försöker se hur stort intresset är i de olika föreningarna för den här typen av frågor.
– Jag tycker att den här artikeln är så bra, Ulf. Allt du tar upp där vad gäller äldreboenden var sånt som fattades för mina föräldrar där de fick bo sina två, tre sista år i livet, säger Viveka.
Hon fick kämpa med näbbar och klor under föräldrarnas sista tid i livet och blev ofta mer än besviken över bemötandet de fick. En tillvaro långt ifrån de visioner Ulf beskriver.
– Det är bra att man tydliggör målen vi har, tycker Annika Månsson. Sen brottas vi förstås med verkligheten och kommunens ekonomiska resurser. När man har blivit senior känns det som att man hamnar lite i ett ingenmansland.
Positiva bilder behövs
Eva Frödeberg tycker att det är bra att det målas upp en positiv bild av hur seniorlivet kan se ut, både vad gäller boende, vård och social gemenskap.
– Annars finns en risk att man inte ens vill tänka på hur det kan bli i framtiden. Och framför allt att man inte blir uppmärksam på de här frågorna förrän det är för sent. Vi behöver positiva bilder och något att sträva mot.
Vivekas minnen av föräldrarnas sista tid har satt spår i henne.
– De var klara i huvudet men hittade ingen att umgås med på boendet de hamnade på, där de flesta var i rätt dåligt skick. Och det var heller ingen som gjorde någon ansträngning för att de skulle kunna umgås med någon. Tänk om unga hade fått komma till min pappa som var ingenjör och han fick hjälpa till med läxorna… Det hade han älskat!
Vill bo i kollektiv
Att ventilera dåliga erfarenheter kan alla behöva göra ibland. Men det är just för att inte fastna i ett konstaterande över hur saker och ting inte fungerar som framtidsartikeln och materialet kring den behövs, menar de alla.
– Vi behöver skapa livsglädje. Trots att livet kan bli svårt. Vi matas med
så mycket negativa nyheter att det är lätt att tänka ”Äh, jag struntar i allt”.
I lyckoforskning brukar det komma fram att de som är mest nöjda har någon att känna sig behövd av, säger Ulf.
– Jag skulle vilja bo i ett kollektiv eller något liknande när jag blir äldre. Med gemensamt kök och gemensamma måltider. Få vara med i ett matlag om man så önskar, säger Annika.
– Och kanske ha möjlighet att odla lite grönsaker, lägger Viveka till. Och katter som får gå in och ut…
Måste ta eget ansvar
Ett som är säkert är i alla fall att bostäder för seniorer kommer att behövas. I Västra Götaland är drygt 20 procent av befolkningen över 65 år idag.
– Och fler kommer det att bli, konstaterar Annika.
I samtalsgrupperna framöver kommer de förutom att diskutera hur de själva skulle vilja ha det framöver också prata om vad man kan göra rent konkret.
– Som hur vi kommer in i en dialog där vi ses som en viktig samtalspartner. Framför allt med tjänstemännen eftersom politikerna ofta lyssnar på dem. Kan man lyfta de här frågorna medialt är man en bit på väg. Som hemtjänst, det har media tagit upp så mycket att man faktiskt pratar om den nu och hur kvaliteten kan förbättras, säger Ulf.
– Ja, det gäller att skapa ett engagemang på många olika plan. Man måste ta ansvar över sin egen framtid, säger Eva Frödeberg.
– Det handlar om att måla sin framtid. Och ja, sina barns framtid, konstaterar Annika.
För som det står i avslutningsorden i Ulf Lindes artikel:
År 2035 är det inte längre en vision. Det är verklighet. Och det började med att äldrefrågor sattes i centrum.
Starta cirkel?
Studiecirkeln Framtiden 2035 har tagits fram av SPF Seniorerna i samarbete med Studieförbundet Vuxenskolan, där man kan beställa studiematerial. Ta kontakt med er lokala avdelning.



