Följ med Senioren på en vandringsresa till Capri och Amalfikusten med dramatiska vyer, historiska platser och små grupper. Resan kombinerar storslagen natur, kultur, vandring och avkoppling.
Följ med på en storslagen vandringsresa till Italiens mest dramatiska landskap. Från Sorrentos klippor till Amalfikustens ikoniska stigar och vandring längs Capris dramatiska kust. Plus Villa San Michele och makalösa Pompeji. En perfekt mix av natur, njutning, stadsliv och vila i liten grupp på max 25 personer.

Ur programmet
Från vår bas i hjärtat av dramatiskt belägna Sorrento, på omtyckta hotell La Meridiana, utgår våra natursköna vandringar där den första är Sirenernas stig. En lätt till medelsvår vandring genom ett stillsamt landskap med vackra vyer som avslutas i lilla byn Torca. Picknicklunch i det gröna med lokala produkter.

Amalfikusten bjuder på spektakulära vyer
En av resans verkliga höjdpunkter är den legendariska Sentiero degli Dei som bjuder på Italiens mest spektakulära vyer. Vi börjar lugnt till vi når Colle Serra där landskapet öppnar sig med dramatiska berg, djupblått hav och den intagande Amalfikusten. Här kan den som vill stanna eller fortsätta högre upp till ännu vackrare vyer. Lunch hos fåraherde. På eftermiddagen besöker vi Amalfi med sin vackra arkitektur.
Vi besöker den välbevarade staden Pompeij
Utflykt till vulkanen Vesuvius och en vandring upp till kratern med en sagolik utsikt över Neapelbukten. Därefter till Pompeji som begravdes år 79 e.Kr av Vesuvius utbrott. En helt fantastisk upplevelse där det är lätt att få en känsla för vardagslivet i den välbevarade staden.

Själva Sorrento förtjänar att upptäckas. Här uppfanns drycken Limoncello och varför inte slå sig ner på ett café och njuta av ett glas och utsikten.
Vi vandrar genom Capri stad
Vi tar båten över till Capri där vi bor i lugna och mer genuina Anacapri och börjar med en lätt vandring som passar alla och erbjuder både natur och stadsliv, genom Capri stad och en rofylld pinjeskog. Sen ger vi oss tid att strosa i charmiga stadsdelarna Sant’ Anna och Santa Teresa.

Storslagen vandring med historia, drama och lugn
Vi gör en storslagen kustvandring på Fortini Borbonici-leden från Punta Carenas fyr till den berömda Blå grottan. En underbart varierad vandring med historia, drama och lugn. På eftermiddagen besöker vi Axel Munthes Villa San Michele med sin enastående trädgård och vyer över havet.

Resfakta
Datum: 1-8/10
Pris: Från 28 995 kr
Avreseort: Kastrup, Landvetter, Arlanda
Enkelrumstillägg: 4 595 kr
I priset ingår:
All transfer.
- Alla utflykter och inträden enligt program.
- Del i dubbelrum.
- 7 frukostar, 5 luncher m vin & vatten, 2 middagar.
- Svenska guiden Tom Birkeland.
- Lokala auktoriserade vandringsguider + licenserad assistent för vandringar.
- Whispers.
Bokning:
Jorns.se eller ring 0770-787 000.


