Det nya livet som pensionär
Spela golf? Resa? Eller bara ligga och läsa böcker?
Böcker | Må bra | NY FAS

Det nya livet som pensionär

Efterlängtad frihet för vissa — förknippat med oro för andra. Att gå i pension är en av de största omställningar vi ställs inför i livet. Vad ska man göra med all tid? Och vem är man när jobbet försvinner? Psykologen Åsa Kruse har skrivit en bok om det nya livet som pensionär.

Ulrika Palmcrantz
Publicerad 2026-05-10

Under stora delar av sitt yrkesliv arbetade Åsa Kruse inom företagshälso­vården. Där mötte hon många som passerat 60 och som oroade sig inför sin pensionering.

Själv gick hon i pension vid 65 och skapade en kurs för blivande och nyblivna pensionärer på Senioruniversitetet. Att hantera livet som pensionär heter kursen.

Många oroar sig inför pensionen

Boken Det nya livet som pensionär – förberedelser, funderingar och förändringar (Natur & Kultur) är en vidareutveckling av den.

– De flesta som går kursen har nyss gått i pension, men en del har redan hunnit vara pensionärer i några år. Det är många som spontant berättar att de känner sig lite vilsna och vill ha stöd och prata med andra i samma situation. Det uppstår en del existentiella tankar när man slutar jobba. Som ”Vem är jag nu, när jag inte arbetar längre?”

Åsa Kruse. Foto: Eva Lindblad

Ordet pensionär förresten. Åsa har märkt att många har svårt att ens ta ordet i sin mun. Som om det vore något skamfyllt.

– Men jag tycker att vi ska använda ordet och också stå upp för det. Annars underblåser vi allmänna fördomar om att det skulle vara något negativt med att vara pensionär. Det är en titel vi ska vårda och värdera tycker jag. Att vara pensionär är något man gjort sig förtjänt av. Det är en period i livet lika mycket värd som alla andra.

Bra att planera i förväg

För att underlätta den omställning det alltså är att lämna arbetslivet bakom sig tycker Åsa Kruse att det är en bra idé att planera lite i förväg. Inte i detalj, men ändå fundera på vad man skulle vilja göra med den tid som faktiskt uppstår.

– Man kan göra en lista för sig själv över saker man skulle vilja göra, vad man vill ha mer tid för och kanske också vad man inte längre vill göra alls. Finns det sociala kontakter man försummat och kanske vill ta upp igen? Några intressen som ska få ta större plats?

Oro för ekonomin är vanligt

Det går inte att komma ifrån att ekonomin är det många tänker på inför pensio­neringen. Kommer pengarna att räcka? Även till lite guldkant på tillvaron?

– Visst finns det en oro för många kring ekonomin. Man undrar om man har råd att gå i pension eller så upptäcker man när man redan gått i pension att det blev ganska knapert. Om det är så kan man fundera på om det finns något man kan göra åt saken, som att hitta ett extrajobb då och då för att få in lite pengar. Det finns veteranpooler och liknande där man kanske kan erbjuda sina tjänster.

Hitta balansen i det nya livet

Förutom ekonomin är det de flesta upplever som lite knepigt när man går i pension att hitta den rätta balansen mellan att vara ledig och ha saker att göra.

– En del bokar upp alldeles för mycket i början för att de är rädda att det ska kännas tomt, medan andra kanske blir sittande lite för länge och inte gör något alls. Men de flesta hittar så småningom fram till en bra balans. Det är bra att också ge sig själv tiden att känna efter hur man vill ha det. Det är inte alltid man vet det i förväg.

Skapa nya rutiner i vardagen

Så länge man arbetar har man en naturlig struktur på dagarna och tillvaron. Som pensionär får man se till att ordna den på egen hand. Åsa Kruse tycker att det är en bra idé att sprida ut de saker man har att göra lite jämnt över veckan så att det blir ett lagom flöde.

En utvecklingsfas

Hon tycker också att man ska se på tiden som pensionär som en utvecklingsfas precis som alla andra faser i livet också är det.

– När man landat i den här nya tillvaron känner man förhoppningsvis en viss stabilitet. Man vet att man har en summa pengar varje månad, som kommer att fortsätta komma. Och man har friheten att välja vad man vill göra med sin tid, om det så är mycket eller lite i form av aktiviteter och annat. Det finns mycket positivt i den här åldern och jag tror att friheten man känner gör att man blir lite mer generös med sig själv.

Släpp gamla illusioner

Ibland händer det också att man måste göra sig kvitt vissa föreställningar, eller snarare illusioner, menar Åsa. Man kanske har tänkt att man ska ta upp vissa intressen när man äntligen får tid. Bara för att upptäcka att det inte är det man vill göra längre.

– Det kan bli så att det man ville göra tidigare faktiskt inte längre är något som lockar. I så fall är det bra om man gör sig av med de illusionerna, kastar dem av sig som om det vore en tung rock. Ibland krävs det separation för att nå frihet. Om du till exempel tänkt att du när du blir pensionär äntligen ska måla de där tavlorna – och så blir det ändå inte så. Då kanske det helt enkelt är så att det inte är vad du vill längre. Det gäller att hitta det man vill göra här och nu, annars blir de här illusionerna ett ok att bära.

Kan bli en gyllene period av frihet

Själv tycker Åsa att pensionstiden är en gyllene period av frihet.

– Man hinner göra saker ordentligt, slutföra saker och ting. Nu har jag kursen på Senioruniversitetet men det är bara en och en halv timme i veckan under fem veckor per termin. Utöver det fyller jag mina dagar med lagom aktiviteter som alla andra. Och umgås med familj och vänner. Ibland ligger jag bara på soffan och tar det lugnt.

Äldre är faktiskt mest nöjda med livet

Hemligheten är att försöka hålla sina sinnen öppna. Det kommer att uppstå möjligheter och tillfällen och då gäller det också att man ser dem och välkomnar dem.

– Ja, det krävs en öppen inställning eftersom det är en ny fas i livet. Man måste försöka se det positiva och utvecklingsbara som kommer i ens väg.

Och det verkar som att många också gör det, för enligt det lyckoindex som SCB tar fram varje år är äldre nöjdare med livet än yngre. Och gruppen 65–74 år är den som är allra mest nöjd med livet. 

Åsas tips till dig som är eller snart ska bli pensionär

  • Gör en plan över vad du ska göra. Den behöver inte vara detaljerad, men tänk igenom om det finns saker du vill ha mer tid för.
  • Fördela ut dina aktiviteter hyfsat jämnt över veckan så att du får en bra struktur på tillvaron.
  • Hitta fram till en balans som är lagom för dig. Det ska vara lagom med saker att göra men inte vara stress­igt. Det är inte livskvalitet att bara fylla sin tid så mycket det går.
  • Gör dig kvitt illusioner från förr. Sånt du trodde att du ville göra när du fick tid kanske inte är aktuellt längre. I så fall — dra ett streck över det och hitta annat du tycker är givande.
  • Det sociala livet — om du skulle vilja träffa fler, ta upp gamla kontakter du kanske inte haft tid att ta hand om under arbetslivet. Träffa barn och barnbarn mer.

Dölj faktaruta

Ulrika Palmcrantz
Publicerad 2026-05-10