SPF Seniorerna Köpingshus upptaktsmöte
Landet runt | SPF Seniorerna Västmanland

SPF Seniorerna Köpingshus upptaktsmöte

SPF Seniorerna Västmanland
Publicerad 2016-09-15

Nu i september startade höstens verksamhet med upptaktsmöte på Culinaren där Markus Olssons kvartett underhöll oss, nästan ett par hundra medlemmar, med skön musik. Vår ordförande Veine Eliasson hälsade alla välkomna till dagen och till höstens aktiviteter där föreningen har ett fylligt program med många olika programpunkter och där vi har möjligheter att välja, kurser motion att lyssna, resa mm.

Innan musiken serverades vi en fin trerätterslunch med skaldjurscanapé, helstekt fläskytterfile och frukttartlett av elever som gjorde sin första stora uppgift för terminen och som förstaårselever. De skötte det med den äran.

Innan vi gick hem avslutades samvaron med lottdragning där många kunde gå hem med fina vinster.

Barbro Broman

 

SPF Seniorerna Västmanland
Publicerad 2016-09-15
#7
senioren-nr-7
Ur senaste Senioren
  • Melodikryssets Annika Jankell i stor intervju
  • Stölder i hemtjänsten - hur stort är mörkertalet?
  • Din pension: Har det lönat sig att arbeta?
  • Intervju med Svenska Akademins nya ständiga sekreterare Ingrid Carlberg
  • Som alltid: Sofia Åhmans träning, Michail Tonkonogis övningar, Björn Bragées krönika och Malena Ivarsson svarar på frågor.