Se & läs

En man av stil och smak, Anders Fager

En man av stil och smak som utspelar sig i Stockholm. Mörka krafter och ockulta sällskap kämpar om herraväldet. Ingen läsning för den som är känslig för splatter.

Publicerad 2010-03-08

Hela min hemstad kryllar av dem – demonerna! Mörka krafter och ockulta sällskap kämpar om herraväldet – och mitt i allt detta träffar vi en man av stil och smak, CeO Molin, bibiotekarie på KB, lebeman och boktjuv. När krafterna kräver böcker som bara han har tillgång till blir det minst sagt bekymmersamt för den gode CeO, speciellt som hans forna flickvän verkar vara inblandad. Varning för känsliga: lite splattigt blir det, som när ögon och händer byter kropp till exempel.
Berättelsen drivs obönhörligt fram av Anders Fagers korthuggna, ibland nästan nedkokade, men ändå rytmiska stil.
En man av stil och smak är en fristående fortsättning på Anders Fagers förra roman, Jag såg henne idag i receptionen, och liksom tidigare utspelas berättelsen i ett Stockholm som både liknar och inte liknar vår huvudstad.
Wahlström & Widstrand, 2014

#7
senioren-nr-7
Ur senaste Senioren
  • Melodikryssets Annika Jankell i stor intervju
  • Stölder i hemtjänsten - hur stort är mörkertalet?
  • Din pension: Har det lönat sig att arbeta?
  • Intervju med Svenska Akademins nya ständiga sekreterare Ingrid Carlberg
  • Som alltid: Sofia Åhmans träning, Michail Tonkonogis övningar, Björn Bragées krönika och Malena Ivarsson svarar på frågor.