Sevärt x 3
Vad händer när ens plats på jorden försvinner?
Film | Konst | Kultur | Veckans kulturtips

Sevärt x 3

Malmberget på bioduken, havsdrömmar i Stockholm och en av Sveriges främsta expressionistiska konstnärer i Umeå. Här tipsar vi om sevärd kultur som är aktuell just nu.

Ulrika Palmcrantz
Publicerad 2026-10-26

En sista epok i Malmberget

I dokumentärfilmen En dag skall du vara en av dem som levt för länge sen av duon Per Bifrost och Alexander Rynéus får vi följa människor i gruvsamhället Malmberget som tvingas förhålla sig till att den plats som format deras liv är på väg att försvinna. Hem lämnas och gator rivs, men minnen består. Visas på bio just nu.

Berta Hansson i Umeå

Västerbottens museum i Umeå har i höst en stor utställning om Berta Hansson (1910–1994), en av Sveriges främsta expressionistiska konstnärer. Förra året fick museet ta emot en stor mängd teckningar och skisser av Berta Hanssons familj. Nu visas ett urval av dessa upp tillsammans med målerier, skulpturer och textila verk.

Berta Hansson började sin karriär som folkskollärarinna i Fredrika i Lappland och tecknade då av barnen i skolmiljön. Så småningom vidareutbildade hon sig och blev konstnär på heltid.

Utställningen pågår till och med 2 maj 2027.

Havsdrömmar i Stockholm

Målning av Anders Zorn.

Nationalmuseum i Stockholm visar just nu en stor utställning om havet och stränderna. Till havet! heter utställningen som visar hur kust- och badturismen växte fram i slutet av 1800-talet och framåt. Det blev då modernt att bada i havet och vistas på stränderna. Badorterna lockade med konstnärer, som i Skagen där en konstnärskoloni bildades under 1880-talet. Utställningen omfattar reklamaffischer, fotografier, historiskt badmode och närmare 200 målningar av bland andra Claude Monet, Anders Zorn och Sigrid Hjertén.

Till havet! pågår till och med 7 februari 2027.

Nedan hittar du fler utvalda aktuella kulturtips.

Ulrika Palmcrantz
Publicerad 2026-10-26
#7
senioren-nr-7
Ur senaste Senioren
  • Melodikryssets Annika Jankell i stor intervju
  • Stölder i hemtjänsten - hur stort är mörkertalet?
  • Din pension: Har det lönat sig att arbeta?
  • Intervju med Svenska Akademins nya ständiga sekreterare Ingrid Carlberg
  • Som alltid: Sofia Åhmans träning, Michail Tonkonogis övningar, Björn Bragées krönika och Malena Ivarsson svarar på frågor.