Säsongsinfluensan riskerar bli svårare i år
Foto: Getty Images
Nyheter | Vård | säsongsinfluensan

Säsongsinfluensan riskerar bli svårare i år

Säsongsinfluensan kan leda till fler dödsfall bland äldre än covid-19 i vinter. Det varnar smittskyddsprofessorn Jan Albert för och uppmanar både äldre och personal på äldreboenden att vaccinera sig.

Jan Hagberg
Publicerad 2021-09-24

Coronarestriktionerna förra vintern gjorde att säsongsinfluensan inte riktigt tog fart då. Nu när restriktionerna försvinner kommer de äldsta och mest sköra att ha en lägre immunitet än vanligt, menar Jan Albert.

– Vi hade väldigt lite förra året och det är inte alls osannolikt att vi får lite extra mycket då den här vintern, säger Jan Albert till TV4.

Förutom de äldre så anser han att personer som jobbar med äldre och sköra har ett ansvar att vaccinera sig.

– Varje vinter dör 500 till kanske upp till 2 000 riskutsatta och det är ju framför allt de allra äldsta, av vanlig säsongsinfluensa, och det där har det varit kanske lite för tyst om och det finns vaccin även mot influensa så att både personal och de äldre bör vaccinera sig, säger Jan Albert till TV4.

Jan Hagberg
Publicerad 2021-09-24
#7
senioren-nr-7
Ur senaste Senioren
  • Melodikryssets Annika Jankell i stor intervju
  • Stölder i hemtjänsten - hur stort är mörkertalet?
  • Din pension: Har det lönat sig att arbeta?
  • Intervju med Svenska Akademins nya ständiga sekreterare Ingrid Carlberg
  • Som alltid: Sofia Åhmans träning, Michail Tonkonogis övningar, Björn Bragées krönika och Malena Ivarsson svarar på frågor.