Relationer | malena om relationer

Sex på äldreboendet?

Malena Ivarsson
Publicerad 2026-03-04

Är det vanligt med sex på äldreboenden? Vi är ju många fyrtiotalister som snart kommer att tvingas in på hemmen och min rädsla handlar om att förlora min autonomi och särskilt då förmågan till ett sexuellt privatliv.

/”Carl-Eric”

Malena svarar: Flera studier, bland annat från Göteborgs universitet, visar att vi äldre är mycket mer sexuellt aktiva än tidigare generationer, också i hög ålder även om frekvensen minskar. Närhet och smekningar blir viktigare än samlag. Så visst förekommer sex på äldreboenden. I dag har det därför blivit alltmer accepterat att även äldre personer har rätt till sexuella upplevelser, en grundläggande mänsklig rättighet enligt Världshälsoorganisationen. Däremot kan personalens attityd (och kunskap) kring äldres sexualitet skilja sig mellan boenden. Det finns försök på flera ställen där man dragit i gång utbildningar om hur man bibehåller sexuell hälsa. 
Vissa boenden har också stör ej-skyltar man kan hänga på dörren. Skulle det vara så att du flyttar till ett boende där det av någon anledning blir svårt att fortsätta vara sexuellt aktiv kan man själv efterlysa skyltar, föredrag och utbildning. Det kan ju vara så att personalen saknar de rätta verktygen för att föra samtal och stötta. Det har också uppmärksammats att äldre har kunskapsluckor vad gäller saker som könssjukdomar och samtycke. Vilket talar för att det är en god idé att införa temadagar och föredrag för både boende och personal.

Malena Ivarsson
Publicerad 2026-03-04

Kontakta Redaktionen

Tidningen Senioren
Besöksadress: Hornsgatan 172, Stockholm
Postadress: Box 38063 100 64 Stockholm

Frågor om webbplatsen: webben@senioren.se

Senioren är

en medlemstidning för SPF Seniorerna.
Chefredaktör och ansvarig utgivare är Kristina Adolfsson.
©2026 Senioren - När insidan räknas
Byggd med av WonderFour